تبلیغات
پایگاه قهرمانی تکواندو شهید فرمانی شهرستان قدس - نگاهی به عملكرد تكواندو در سال 93
 
پایگاه قهرمانی تکواندو شهید فرمانی شهرستان قدس
درباره وبلاگ

نگاهی به عملكرد تكواندو در سال 93

فدراسیون تكواندو در سال ٩٣ یكى از سالهاى پرافتخار خود را پشت سر گذاشت و در مجموع موفق به كسب مدال‌های متعدد در رده های سنی مختلف در مسابقات قاره ای و جهانی شد.بر همین اساس قصد داریم در گزارشی روند اتفاقاتی که در سال 93 در فدراسیون تكواندو به وقوع پیوسته است را مورد بررسی قرار دهیم:*** نایب قهرمانی دختران نوجوانان و عنوان چهارمی پسران در جهان

تیم ملی تكواندوی نوجوانان دختر و پسر ایران در همان ابتدای سال 93، راهی چین تایپه شد تا برای كسب سهمیه المپیك و همچنین مسابقات قهرمانی جهان بر روی شیاپ چانگ برود.

در این مسابقات كه 803 تكواندوكار بر روی شیاپ چانگ رفتند؛ شاگردان ندا زارع در این رقابتها با كسب یك مدال طلا (كیمیا علیزاده)، یك مدال نقره (فاطمه اموری) و 2 مدال برنز (ناهید كیانی و مهسا جدی) بر سكوی نایب قهرمانی ایستادند و تیم پسران كه با هدایت محمدرضا زوار در این رقابتها حضور داشت با یك طلا (مهدی اسحاقی)، یك نقره (محمد اصلانی) و یك برنز (رضا جعفرپور) عنوان چهارمی را به خود اختصاص داد.

در این رقابتها همچنین 2 سهمیه المپیك نوجوانان برای ایران بدست آمد كه پس از انصراف یكی از تیم‌های حاضر در این رقابتها سهمیه ایران به عدد 3 افزایش یافت.

*** از پرچمداری ایران در المپیك نوجوانان تا كسب مدال های تاریخی

حضور ٣ نماینده در المپیك نوجوانان نانجینگ و كسب ٢ مدال طلا و یك برنز دیگر افتخارآفرینى این رشته ورزشى در سال ٩٣ بود.

كیمیا علیزاده كه در نانجینگ مسئولیت پرچمدارى كاروان ایران را نیز عهده دار بود، ضمن كسب مدال طلای این رقابتها، توانست نخستین طلای المپیك تاریخ ورزش بانوان را به نام خود و رشته ورزشی تكواندو ثبت كند.

مهدى اسحاقی اولین مدال طلای كاروان ورزش ایران را در نانجینگ دشت كرد و دانیال صالحى مهر نیز موفق به كسب مدال برنز شد.

*** ثبت نخستین قهرمانی نونهالان جهان به نام ایران

كسب عنوان قهرمانى دختران و پسران نونهال در اولین دوره مسابقات جهانى این رده سنى، حاكى از آن بود كه روزهای پرفروغ تكواندو در آینده نیز ادامه خواهد داشت و نسل جدیدی از طلاییان تكواندوى ایران در راه است.

اولین دوره مسابقات قهرمانی نونهالان جهان در شهریورماه به میزبانی باكوی آذربایجان انجام شد و ایران با 7 طلا، 4نقره و یك برنز در هر دو بخش دختران و پسران بر سكوی قهرمانی تكیه زد.

دختران ایران كه با هدایت مهرو كمرانی راهی این آوردگاه شده بودند، توسط مهلا مومن زاده، ستاره چابكی، دنیا محمدی و زهرا پوراسماعیل 4 بار بر سكوی قهرمانی رفتند و زهرا شجاعی نیز به گردن آویز نقره رسید.

همچنین در بخش پسران؛ شاگردان حسینعلی نعیمی در 6 وزن به فینال رسیدند و موفق به كسب 3طلا (امیرحسین كولیوند، مهرداد خزایی پول، امیرحسین وقوعی)، 3 نقره (شاهین شیاسی، ابراهیم صفری و محمد امین پولادی) و یك برنز (محمدحسین زاهدی) شدند.

یوسف کرمی سرگروه تیم ملی تکواندو که برای دیدن مسابقات نونهالان قهرمانی جهان و تشویق و روحیه دادن نمایندگان کشورمان به باکو آذربایجان رفته بود، پس از قهرمانی تیم ملی دختران و پسران تکواندو ایران، مبارزات زیبا و شجاعانه آنها را ستود و گفت: نسل طلایی دیگری در تکواندو در راه است.

در این رقابتها كاپ بهترین مربیان جهان در اختیار مهرو كمرانی و حسینعلی نعیمی قرار گرفت.

در پایان این رقابتها، نونهالان شایسته كشورمان كاپ قهرمانی جهان خود را به كودكان مظلوم فلسطین و غزه اهدا كردند.

*** شگفتی‌سازی تیم 3 نفره ایران برابر لشكر پرتعداد روسیه و تركیه

پنجمین دوره مسابقات پاراتكواندوی قهرمانی جهان با حضور 111 ورزشكار از 37 كشور در ورزشگاه "دینامو" مسكو روسیه طی 2 روز و در دو بخش پومسه و كیوروگی برگزار شد.

در این رقابتها كه تیم ملی كشورمان با 3 تكواندوكار حضور داشت؛ توسط مهدی پوررهنما و اصغر عزیزی به نشان زرین طلا رسید و محمود جعفرزاده به مدال نقره دست یافت تا برای نخستین بار بر سكوی نایب قهرمانی جهان بایستد.

حسین مدانلو هدایت تیم ملی كشورمان را در این رقابتها برعهده داشت و سید محمد پولادگر رییس فدراسیون تكواندو نیز در این رقابتها حضور داشت.

در این رقابتها تیم ملی روسیه و تركیه با بیش از 15 شركت كننده، به ترتیب به عناوین اول و سوم بخش مردان دست یافتند و حتی در برخی اوزان 2 تكواندوكار را برای مبارزه در اختیار داشتند اما تیم ملی ایران كه تنها با 3 ورزشكار راهی مسكو شده بود، در كمال ناباوری سایر كشورها؛ 2 مدال طلا و یك نقره را بدست آورد و عنوان نایب قهرمانی جهان را از آن خود كرد.

*** تیم‌های پومسه دختران و پسران بر بام آسیا

سومین دوره مسابقات پومسه قهرمانی آسیا در سالن "کاخ ورزش" تاشکند ازبکستان برگزار شد و در پایان این دوره از مسابقات، تیم ملی پومسه ایران با کسب 5طلا، 3 نقره و 3 برنز و با کسب 65 امتیاز در مجموع آقایان و بانوان بر سکوی نخست قاره کهن ایستاد، کره جنوبی با 5طلا و 2 نقره و با کسب 52 امتیاز نایب قهرمان شد و ازبکستان (کشور میزبان) با 2طلا، 7 برنز و با 40 امتیاز بر سکوی سومی قرار گرفت.

همچنین كمیته مسابقات حسینعلی نظری را به عنوان بهترین مربی آسیا و مرجان سلحشوری را بعنوان برترین بازیكن پومسه آسیا معرفی كردند.

هدایت تیم مردان بر عهده حسینعلی نظری بود و بانوان با هدایت مهناز مردانی در این رقابتها حضور داشتند.

*** درخشش هانمادانگی‌ها در جهان

تیم هانمادانگ ایران نیز در مسابقات جهانی هان مادانگ كه در كره جنوبی برگزار شد، موفق به كسب 9 مدال طلا، 13 نقره و 11 برنز شدند.

*** آغاز راهی سخت تا ریو

اما در بخش بزرگسالان، شاهد پرترافیكترین سال ورزشی این رده سنى بودیم. تیم مردان و زنان ایران كه المپیك ریو ٢٠١٦ را پیش رو دارند؛ باید براى كسب سهمیه حداكثرى المپیك، یعنى ٤ سهمیه مردان و ٤ سهمیه زنان ، تلاش خود را اغاز مى كردند.

در ابتداى سال، تیم مردان ایران در ازبكستان با ٣ طلا (عاشورزاده، اسبقی و خدابخشی)، ٢ نقره (نصرآزادانی و كرمی) و یك برنز (شیری) و در حالیكه تمام نمایندگانش موفق به كسب مدال شدند، مقتدرانه بر سكوى قهرمانى ایستاد و زنان نیز با یك نقره (خدابنده) و ٣ برنز (رشیدی، حاجی پور و ایزدی) به كار خود پایان دادند.

در این رقابتها "بیژن مقانلو" بعنوان برترین مربی و "بهنام اسبقی" عنوان فنى ترین بازیكن آسیا را به خود اختصاص دادند.

اما این پایان كار رقابتهاى تیم ملی ایران نبود...

تكواندوكاران تیم ملى مردان كه براى حضور در رنكینگ المپیك نیاز به جمع آوری امتیاز داشتند با حضور در تورنمنت آلمان (٦طلا، یك نقره و یك برنز) و مسابقات آزاد كره جنوبى (٦ طلا، یك نقره و یك برنز) جوانترهاى خود را به جمع ٣١ تكواندوكار برتر رنكینگ المپیك رساند تا ضمن جواز حضور در مسابقات گرندپریكس، یك قدم به تصاحب هر ٤ سهمیه المپیك نزدیك شود.

در زمستان 93 نیز تیم ملی مردان در تورنمنت فوجیره امارات موفق به كسب 5 طلا، 5 نقره و یك برنز شد و با حضور در مسابقات آزاد هلند نیز در بخش مردان 4طلا، 2 نقره و 2 برنز كسب كرد و بانوان نیز به 2 مدال نقره رسیدند.

نمایندگان ایران با حضور در ٣ دوره مسابقات گرندپریكس موفق به كسب ٣ طلا (خدابخشی 2بار و عاشورزاده)، یك نقره (عاشورزاده) و ٥ برنز (مردانی 2بار، اسبقی 2بار و حجی زواره) شدند و در فینال این رقابتها كه تنها ٨ تكواندوكار برتر جهان مجاز به حضور بودند با ٤ نماینده و كسب یك طلا (عاشورزاده)، یك نقره (خدابخشی) و ٢ برنز (اسبقی و مردانى) به كار خود پایان دادند.


اما اوج هنرنمایی تیم ملى تكواندو، در بازیهاى آسیایی اینچئون بود جاییكه حتى خوشبینترین كارشناسان نیز آن را دور از دسترس می دیدند.

شاگردان بیژن مقانلو در مهد تكواندوى جهان، ٤ نشان زرین طلا (عاشورزاده، اسبقی، حجی زواره و خدابخشی) را به گردن آویختند و شاگردان مینو مداح نیز موفق به كسب ٢ نقره (روحانی و خدابنده) و یك برنز (حاجی پور) شدند تا در پایان بازیهاى آسیایی عنوان بهترین رشته ورزشی كاروان ایران به تكواندو برسد.

عنوان سومى تیم مردان در مسابقات جام جهانى كه با حضور ١٠ تیم برتر دنیا برگزار شد، دیگر افتخارافرینى تكواندو در سال ٩٣ بود. جاییكه همگان به بی عدالتى و ناداورى مكزیكى ها در روزى كه میزبانى این رقابتها را برعهده داشتند، اذعان كردند!!

اعطاى لقب سونامى به فرزان عاشورزاده ، جوان ١٨ ساله تكواندوى كشورمان از دیگر سوژه هاى خبرساز ورزش ایران و حتى جهان بود.

فدراسیون جهانى بعد از پایان رقابتهاى جام جهانى و فینال گرندپریكس در حالى به عاشورزاده لقب سونامى داد كه معتقد بود، او یكى از پدیده هاى سالهاى آینده تكواندوی جهان مى شود.

در پایان مسابقات جام جهانى و با اتمام سال ورزشی ٢٠١٤ ؛ ایران ٤ نماینده را در بین نفرات اول تا ششم رنكینگ المپیك داشت و بغیر از این نفرات نیز، ٦ تكواندوكار دیگر ایران در بین نفرات یك تا ٣٦ رنكینگ المپیك بودند.

در پایان دسامبر ٢٠١٥ ، نفرات اول تا ششم رنكینگ المپیك جواز حضور در المپیك را بدست خواهند آورد.

سال 93 به پابان رسید اما این پایان كار برای تكواندوی ایران نخواهد بود، ملی پوشان كشورمان در سال 94 ماراتنی سخت و نفس گیر را برای كسب سهمیه المپیك 2016 ریو در پیش روی خواهند داشت.

كسب سهمیه حداكثری المپیك دور از دسترس نیست و تكواندو این پتانسیل و ظرفیت را دارد كه در المپیك 2016 نیز همچون سایر میادین یكی از موفقترین تیم های كاروان باشد.

بی‌تردید كارشناسان معتقدند؛ اگر ملی پوشان تكواندو برای رسیدن به المپیك ریو به خوبی تدارك شوند، مورد حمایت قرار بگیرند و دغدغه های معمول را نداشته باشند، می توانند نزدیكترین ورزشكاران به مدال المپیك باشند و یك نتیجه تاریخی را برای كشور عزیزمان رقم بزنند.

برگزارى مسابقات جام فجر تكواندو و مسابقات تكواندوى جام باشگاههاى اسیا، همكاری با تكواندوی نیروهای مسلح جهت میزبانی رقابتهای ارتش‌های جهان در بخش زنان و مردان از دیگر فعالیت هاى فدراسیون در سال 93 بود.

همچمین از دیگر كارهاى مهم این فدراسیون كه مى توان به آن اشاره كرد، كسب ٧ كرسی جهانى و اسیایی است...

در روزهای پایانی سال 93؛ با انتخاب سازمان قهرمانان ملی ورزش ایران، سید محمد پولادگر و زهرا سروی در جمع مدیران برتر ورزش ایران قرار گرفتند و فرزان عاشورزاده بعنوان بهترین بازیكن مرد سال 93 انتخاب شد.

همچنین در پایان نشست تبیین سیاست ها و برنامه های فرهنگی قرآنی وزارت ورزش و جوانان، تكواندو فدراسیون برتر حوزه فعالیت‌های فرهنگی معرفی شد.

سازمان بسیج ورزش كشور نیز به خاطر رعایت مسائل فرهنگی در مسابقات تكواندوی جام فجر بانوان، با ارسال لوح تقدیر از سید محمد پولادگر و فدراسیون تكواندو قدردانی و تجلیل بعمل آورد.

همچنین سیدمحمدپولادگر بعنوان رئیس کمیسیون اخلاق، کمیته‌ملی‌المپیک منصوب شد.

برگزاری لیگ دسته یك پومسه زنان و مردان، لیگ برتر پومسه زنان و مردان، لیگ نونهالان پسر و دختر، لیگ خردسالان دختر و پسر، لیگ دسته یك نوجوانان دختر و پسر، لیگ برتر نوجوانان پسر، لیگ جوانان (جام امید)، لیگ دسته یك جوانان-یزرگسالان دختر‌ (جام كوثر)، لیگ دسته یك جوانان – بزرگسالان مردان (جام نقش جهان) و لیگ برتر جوانان-بزرگسالان مردان (جام خلیج فارس) از فعالیت‌های سازمان لیگ فدراسیون تكواندو بود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 11 شهریور 1396 12:06 ب.ظ
I am really enjoying the theme/design of your blog.
Do you ever run into any internet browser compatibility issues?
A number of my blog audience have complained about my website not operating correctly in Explorer but
looks great in Firefox. Do you have any suggestions to
help fix this problem?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :